Piše: Filip Petković
Prva lekcija u većini udžbenika je najčešće alfabet. Švedski alfabet se sastoji od 29 glasova, od kojih vam je 26 već poznato. Tri slova koja su tipična za švedski jezik su Å-å, Ä-ä i Ö-ö. Ovi glasovi se u norveškom i danskom drugačije obeležavaju što vam na početku može olakšati razlikovanje ovih jezika. Pismo se sastoji od 9 samoglasnika i 20 suglasnika. Sva tri gorepomenuta slova spadaju u samoglasnike, i još: A, E, I, O, U i Y.
Švedski alfabet (izvor: www.google.org)
Većina slova izgovara se onako kako se i piše, sa nekoliko izuzetaka, naravno. Što se tiče slova koja su tipična za švedski, izgovaraju se na sledeći način: Å kao [o:], Ä kao [ɛː] i Ö kao [øː]. U početku pravila čitanja i izgovora mogu biti dosta konfuzna, te vam za to možemo preporučiti da što više slušate jezik gledajući filmove, serije ili slušajući muziku. To je najjednostavniji, a ujedno i najefikasniji način da učite jezik. Osim izgovora, tako možete i proširiti svoj vokabular!
Prva lekcija obavezno sadrži i neke osnovne pojmove, pozdrave, pitanja i slično. Pa da počnemo:
-
Zdravo! - Hej! (Izgovor je vrlo jednostavan, baš tako kako piše)
-
Dobro jutro! - God morgon! (Izgovor: Gud moron)
-
Dobar dan! - God dag! (Izgovor: Gud dag)
-
Dobro veče! - God afton! (Izgovor: Gud afton) - ovaj pozdrav koristi se vrlo retko
-
Doviđenja! - Hej då! (Izgovor: Hej do)
Da biste se javili nekoj osobi ili poznaniku, možete reći i Hej hej!, Hejsan!, Tjena! ili Hallå! s tim što su ove poslednje verzije malo neformalnije u odnosu na prethodne i ne koriste se podjednako u svim delovima Švedske.
Ukoliko želite da se zahvalite nekome, reći ćete Tack (Tak), a ukoliko na to dodate i så mycket (so mike), to će onda značiti hvala puno.
(izvor: www.i.imgflip.com)
Pokušaćemo da vas naučimo i da brojite do 10!
1 - Ovaj broj ima dva oblika: en i ett (izgovor: en i et)
2 - Två (tvo)
3 - Tre (tre)
4 - Fyra (fira)
5 - Fem (fem)
6 - Sex (seks)
7 - Sju (približan izgovor bi bio šu)
8 - Åtta (ota)
9 - Nio (nie)
10 - Tio (tie)
(izvor: www.google.org)
Za gramatiku švedskog možemo reći da je lakša u odnosu na neke druge jezike iz iste porodice. Evo nekih stvari zbog kojih se jezik čini jednostavnijim za učenje: nominativ i genitiv su jedini padeži koji su ostali u jeziku, glagoli se ne menjaju po licima već se koristi isti oblik za sve. Uz to se može dodati da u švedskom ima mnogo manje glagolskih vremena nego u, na primer, nemačkom ili engleskom. Jezik ima samo dva gramatička roda: zajednički i srednji. Švedski je, naravno, nekada davno imao tri gramatička roda, kao i u srpskom, ali su se vremenom muški i ženski stopili u jedan - zajednički rod.
Na kraju ćemo dodati još nekoliko zanimljivosti o samom jeziku. Jezik pripada porodici germanskih jezika, podgrupa skandinavski jezici. Danski i norveški su mu najsrodniji, a jezik je poprimio mnoge uticaje iz nemačkog, kasnije francuskog, a u skorije vreme i engleskog jezika. Švedskim jezikom danas približno govori oko 10 miliona ljudi, a osim u Švedskoj, ovaj jezik zvanično je prihvaćen i u Finskoj.